Bh-485-pH Digital pH Sensor pH Electrode
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Provided |
| Warranty: | Provided |
Gold Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2007-05-23
Number of Employees
111
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BH-485-pH
- Measuring Range
- 0-14pH
- Model
- Bh-485-pH
- Accuracy
- 0.1pH
- Resolution
- 0.01pH
- Power Supply
- 24V DC
- Communication Mode
- RS485(Modbus RTU)
- Size
- 230mmx30mm
- Material
- ABS
- Transport Package
- Carton Box
- Specification
- SGS, CE, ISO9001
- Trademark
- BOQU
- Origin
- Shanghai, China
- HS Code
- 90278099
- Production Capacity
- 1000piece/Month
Product Description
Summary
BH-485 Series of online pH electrode, adopt electrode measuring method, and realizes the automatic temperature compensation in the interior of the electrodes, Automatic identification of standard solution. Electrode adopt imported composite electrode, high precision, good stability,long lifetime, with rapid response, low maintenance cost, real-time online measurement characters etc.. The electrode using standard Modbus RTU (485) communication protocol, 24V DC power supply, four wire mode can very convenient access to sensor networks.
Characters
·The characteristics of industrial sewage electrode, can work stably for a long time
·Built in temperature sensor, real-time temperature compensation
·RS485 signal output, strong anti-interference ability, the output range of up to 500m
·Using the standard Modbus RTU (485) communication protocol
·The operation is simple, the electrode parameters can be achieved by remote settings, remote calibration of electrode
·24V DC power supply.
Technical specifications
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: We cann't offer the sample
Q: What is your terms of payment ?
A: 100% T/T in advance ,balance before shippment.
BH-485 Series of online pH electrode, adopt electrode measuring method, and realizes the automatic temperature compensation in the interior of the electrodes, Automatic identification of standard solution. Electrode adopt imported composite electrode, high precision, good stability,long lifetime, with rapid response, low maintenance cost, real-time online measurement characters etc.. The electrode using standard Modbus RTU (485) communication protocol, 24V DC power supply, four wire mode can very convenient access to sensor networks.
Characters
·The characteristics of industrial sewage electrode, can work stably for a long time
·Built in temperature sensor, real-time temperature compensation
·RS485 signal output, strong anti-interference ability, the output range of up to 500m
·Using the standard Modbus RTU (485) communication protocol
·The operation is simple, the electrode parameters can be achieved by remote settings, remote calibration of electrode
·24V DC power supply.
Technical specifications
| Model | BH-485-pH |
| Parameter measurement | pH,Temperature |
| Measure range | pH:0.0~14.0 Temperature:(0~50.0)ºC |
| Accuracy | pH:±0.1pH Temperature:±0.5ºC |
| Resolution | pH:0.01pH Temperature:0.1ºC |
| Power supply | 24V DC |
| Power dissipation | 1W |
| communication mode | RS485(Modbus RTU) |
| Cable length | Can be ODM depend on user's requirements |
| Installation | Sinking type, pipeline, circulation type etc. |
| Overall size | 230mm×30mm |
| Housing material | ABS |




FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: How long is your delivery time?
A: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it is 15-20 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: We cann't offer the sample
Q: What is your terms of payment ?
A: 100% T/T in advance ,balance before shippment.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- pH&ORP
- Digital pH&ORP sensor
- Bh-485-pH Digital pH Sensor pH Electrode
Related Categories
Hot Searches
More