Low Cost High Quality Bh-485-Codj Online UV Cod Sensor
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Resolution
- 0.01 Mg/L
- Transport Package
- Carton Box
- Model NO.
- BH-485-CODJ
- Specification
- 3.2KG
- Trademark
- BOQU
- Origin
- Shanghai, China
- HS Code
- 9027809900
- Production Capacity
- 1000piece/Month
Product Images of Low Cost High Quality Bh-485-Codj Online UV Cod Sensor
Find Similar Products
Product Description
Based on the absorption of ultraviolet light by organic matter, spectroscopic organic material online sensor adopts the 254 nm spectral absorption coefficient SAC254 which is used to reflect the important measurement parameters of the soluble organic matter content in water, and it can be converted into COD value under certain conditions. This method allows for continuous monitoring without the need for any reagents.
| Interface | RS-485, Modbus protocols |
| COD Range | 0.5 to 370mg/L, 1 to 1500mg/L |
| COD accuracy | ±5% F.S |
| COD resolution | 0.01mg/L |
| TOC Range | 0.3 to 150mg/L, 0.4 to 600mg/L |
| TOC accuracy | ±5% F.S |
| TOC resolution | 0.01mg/L |
| Turbidity Range | 0-300 NTU, 0-500 NTU |
| Turbidity accuracy | ±5% F.S or 0.5NTU |
| Turbidity resolution | 0.01NTU |
| Temperature Range | 0~50ºC(No ice) |
| Housing IP Rating | IP68 |
| Maximum pressure | 3 bar |
| Calibration | 1 point or 2 points |
| Power Requirements | DC 12V -24V,current<50mA (non wiping) |
| Sensor OD | 50 mm |
| Sensor Length | 214 mm |
| Cable Length | 10m (default) |
| Body Materials | POM and 316L(Ti optional) |




1.Who are we?
BOQU instrument focus on R&D and production of Water Quality analyzer&sensor since 2007. Our mission is To be brightest eye for water quality monitoring on earth.
★ Employees: 200+ people
★ Annual growth rate: 35%
★ R&D experiences: 20+ years
★ Technical patents: 50+
★ Annual production quantities: 150,000pcs
★ Cooperation companies: Boehringer Ingelheim, CM, Roche
★ Main Industries: Power plant, Water treatment plant, Drinking water, Pharmaceutical, Fish farming, Swimming pool.
2. How can we guarantee quality?
1) 100% OQC for all of products before shipping
2)Testing pictures and videos to be provided before shipping
3.What's our main business?
Whole solution for water quality instruments. Including analyzers and sensors for pH, COD, BOD,conductivity, Dissolved Oxygen, Turbidity, TSS, Residual chlorine, Ammonia, Nitrate, Hardness and etc..
4. Why choose us instead of other suppliers?
1) Manufacturer was established since 2007, top supplier of water quality instrument.
2)One stop solution provider for water quality monitoring, thousands of projects reference.
3)24 hours after-sales service team, products training on time.
4)20+ years R&D experience, support OEM & ODM service.
5)50+ Patents for water quality analyzer and sensor
5. What service can we provide?
Incoterms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU,
Express Delivery: DAF, DES;
Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY,CHF;
Payment method: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal,Western Union, Cash, Escrow;
Language: English, Chinese, Spanish, Korean
About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR2142034". Items marked "" are certified.
Company Profile
Shanghai Boqu Instrument Co., Ltd was established in 2007, and located in Kangqiao Town Pudong New Area Shanghai. It is the professional manufacturer of electrochemical instrumentation and electrode combine with the R&D, production and sales. The main products include pH, ORP, conductivity, ion concentration, dissolved oxygen, turbidity, alkali acid concentration and electrode etc.
Our company focus on product quality and after-sales service, adhere to the quality principle of"Aspiring excellence, Creating perfect", obedience to the work style of "Integrity rigorous, Pragmatic and Efficient", to promote "Innovation, Development and Win-Win " spirit of enterprise, with advanced technology and equipment, professional technology as the foundation, high-quality products and perfect after-sales service won the trust of our customers and partners!
We sincerely hope that on the basis of mutual benefit with friends at home and abroad to join hands in creating development and harmonious! Welcome domestic and foreign merchants to come to seek common cause!
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory
- Address
- No. 118 Xiuyan Road, Pudong District, Shanghai, China
-
Plant Area
- 1368 square meters
-
Number of Employees
- 111
-
Registered Capital
- 10,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shanghai Port
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- PH, ORP, Conductivity, Dissolved Oxygen, Residual Chlorine, Turbidity, TSS, Ion Ammonia Nitrogen, Nitrate Nitrogen, Blue-Green Algae, Chlorophyll A, COD Analyzer & Sensor (electrode)
-
Production Machines
- Assembly Line
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 10 people
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2007-05-23
- Export Year
- 2014-01-06
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, Africa, East Asia(Japan/ South Korea), Australia, Domestic
-
Number of Foreign Trading Staff
- 12
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- CE
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$1,599.00-2,599.00 / Piece
-
US$150.00-160.00 / Set
-
US$500.00-580.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Water Treatment Plant Analyzer
- COD & BOD sensor
- Low Cost High Quality Bh-485-Codj Online UV Cod Sensor
Hot Searches
- China Sensor Factories
- Pressure Sensor Factories
- Temperature Sensor Factories
- Motion Sensor Factories
- Sensor Power
- Water Quality Sensor
- Level Meter Sensor
- Power Current Sensor
- Water Pump Sensor
- Top 10 Sensor
- Sensor Trends
- BOD Sensor Bulkbuy